Publiczny Żłobek Gminny w Przecławiu
Zajęcia o zdrowiu w przedszkolu to świetna okazja, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci dbałości o siebie, świadomości zdrowych nawyków i zasad higieny. Poprzez gry, zabawy i proste doświadczenia maluchy mogą zrozumieć, dlaczego mycie rąk, spożywanie zdrowych posiłków i codzienna aktywność fizyczna są tak ważne.
Na początek kilka słów dzieciom, co oznacza dbać o zdrowie: mycie rąk, picie wody, ruch, jedzenie warzyw i owoców.
Wprowadzenie zdrowych nawyków w tak młodym wieku jest kluczowe dla ich przyszłości, a poprzez gry i zabawy dzieci z radością będą dbać o swoje zdrowie na co dzień.
Technika malowania na folii spożywczej.
Tematem malowania było akwarium. Malowanie odbyło się nową dla dzieci techniką malowania na folii spożywczej. Ta nietypowa metoda wywołała ogromne zainteresowanie u dzieci. Malowanie na folii pozwoliło dzieciom wyrazić swoją kreatywność w sposób nowatorski, a efekt finalny – piękne kolorowe rybki, ogromne żółwie, bujne kolorowe roślinki. Ta technika z pewnością będzie często wykorzystywana w naszych zajęciach plastycznych, zachęcając dzieci do dalszego eksperymentowania i odkrywania nowych możliwości wyrazu artystycznego. Malowanie na folii to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności.
Dzień Górnika, znany również jako Barbórka, to wyjątkowa okazja, by uczyć dzieci o ważnej roli górników i ich wkładzie w nasze życie. Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto górnicze, bliskie szczególnie Ślązakom. Ten dzień to okazja do tego, by dostrzec i docenić ciężką i niebezpieczną pracę górników. Tym samym postanowiliśmy przybliżyć dzieciom ten ciężki zawód.
Sala w Jeżynkach zamieniła się w kopalnię, gdzie panowała ciemność, były tory po których jeżdżą wagoniki z węglem, jest sprzęt niezbędny do pracy górnikowi…Na początek kilka słów o pracy górnika, jego stroju i ciężkiej pracy. Przedszkolaki choć na chwilę mogły poczuć się jak mali górnicy mierząc kaski , latarki, uderzając kilofem aby rozłupać węgiel, ładować tony węgla na taczkę i przewozić po torach. Nie zabrakło prawdziwego węgla, którego każdy mógł dotknąć i się nim ubrudzić 😊. Nasi mali artyści mając w rękach węgiel stworzyli piękne prace plastyczne – wagoniki pełne węgla.
„Kropelki wody
na głowy padają.
Wszyscy przed nimi,
pod dach uciekają.”
Pada deszczyk pada… W czasie zajęć dzieci zapoznały się z różnymi zjawiskami atmosferycznymi (słońce, deszcz, burza, tęcza…). Jesiennej aurze najczęściej jednak towarzyszą opady deszczu. Wyjaśnienie znaczenia słów „słota”, „kapuśniaczek”, mży, mżawka. Jak wyglądają kropelki deszczu i chmura deszczowa? Jeżynki postanowiły to sprawdzić przeprowadzając doświadczenie. Do słoika wlaliśmy wodę a na powierzchnię wody wycisnęliśmy piankę do golenia. Za pomocą pipety wpuszczaliśmy niebieskie krople na piankę. Pianka imituje chmurę, a kolorowe krople „deszczu” opadają do wody. Oczywiście na deszczową pogodę trzeba się odpowiednio ubrać. Niezbędne są kalosze, peleryna przeciwdeszczowa, parasol. Dobieranie odpowiednich ubrań do pory roku nikomu nie sprawiło trudności. A układanie kolorowych guzików w pelerynach według rytmów to fajna zabawa. Były też wściekłe chmury, uśmiechnięte słońce, rozczarowane obłoczki czy zaskoczone słoneczko …to nic innego jak nasze emocje.
Tydzień I „Tutaj rosły paprocie”
Tydzień II „Co przynosi Zima „
Tydzień III „Święta, tuż, tuż…”
Tydzień IV „Prąd elektryczny”