Zabawa badawcza – Tornado w słoiku.
Proponuję dzisiaj eksperyment, w którym dzieci wykonają mini tornado w słoiku. Na początku wykonamy tło dla naszego tornada. Na białej kartce dzieci odbijają paluszkiem kolorowe krople deszczu i chmury.
Czas na eksperyment:
Do słoika wlewamy wodę, zapełniając 3/4 jego objętości. Następnie dodajemy kroplę płynu do naczyń, dokładnie zakręcamy i wprawiamy słoik w ruch obrotowy. Obserwujemy powstałe tornado 😃. Po wykonaniu doświadczenia dzieci opisują, co zaobserwowały, a rodzic tłumaczy w uproszczony sposób, jak powstaje to zjawisko w naturalnym środowisku: tornado powstaje w chmury burzowej, ciepłe powietrze wznosi się z bardzo dużą prędkością, w dół schodzi chłodne i tworzy się wirujący lej.
„Co zniknęło” ‒ Poproś, aby dziecko przyjrzało się wybranemu miejscu w domu, np. przedmiotom ustawionym na półce, i zapamiętało je. Poproś, aby się odwróciło, a w tym czasie zmień ułożenie elementów, dodaj lub schowaj wybrany przedmiot. Zachęć dziecko do odgadnięcia, co się zmieniło.
Zabawa rozwija spostrzegawczość i pamięć, dzięki czemu przygotowuje dziecko do nauki rozpoznawania liter i cyfr. Stosowanie określeń nad, pod, obok, za, przed, z lewej strony, z prawej strony (w wypadku starszych dzieci) rozwija orientację w przestrzeni i kształtuje umiejętności matematyczne.