Propozycje zabaw dla Boróweczek – 01.04.2020r
Temat : Wiosna w świecie roślin
Zadanie Matematyczna gimnastyka
Na początek dnia proponuję proste ćwiczenia ruchowe połączone z doskonaleniem liczenia. Ćwiczenia możemy wykonywać razem z dzieckiem. Poproś dziecko, aby pomogło Ci liczyć podczas wykonywanych ćwiczeń. Wykonujemy np. 15 skłonów i głośno liczymy razem z dzieckiem, 20 brzuszków, 25 podskoków itp.
Zadanie Buduję cyfry -zabawa matematyczna
Podczas naszych zajęć w przedszkolu poznawaliśmy cyfry. To ważne. Liczba i cyfra to nie to samo. Cyfra służy do zapisu liczby. I tak liczbę 4 zapiszemy (4 ciastka, 4 kanapki itd) zapiszemy za pomocą liczby 4. Aby zapisać liczbę 10 (10 ciastek, 10 kasztanów itd) użyjemy dwóch cyfr: 1 i 0
Zadanie
- Zachęcam, aby układać kształt cyfr z dowolnej liczby zapałek.
- Jakie cyfry możecie ułożyć, gdy macie tylko jedną zapałkę?
- Jakie cyfry możecie ułożyć, kiedy macie kolejno: cztery, pięć, sześć zapałek?
Zadanie Poznajemy zwiastuny wiosny w przyrodzie
Zwiastuny wiosny – rozpoznajemy wiosenne kwiaty/ Wiosna – Antonio Vivaldi – lekcja dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg
Jest to krótki film prezentujący wiosenne kwiaty oraz ptaki zwiastujące wiosnę. Podczas oglądania filmu ukazują się kwiaty wiosenne i ich nazwy . Proponuję na krótko zatrzymać film podczas pojawiającego się napisu np. krokus i przeczytać dziecku nazwę . W trakcie oglądania filmu dzieci będą mogły sprawdzić zdobytą wiedzę nazywając poznane wcześniej wiosenne kwiaty .
Zadanie Pierwsza sylaba i…
Podczas tej zabawy będziemy utrwalać litery. Potrzebne będą kartoniki z pierwszymi sylabami i pozostałymi częściami wyrazów. W jednym koszyczku są pierwsze sylaby wyrazów w drugim koszyczku pozostałe części wyrazów. Przykładowe wyrazy: bo- cian, tra- wa , mo-tyl, wio- sna , wil- ga, kro- kus, ku- kułka, bied- ronka, tu-lipan . Losujemy kartoniki z wyrazami i łączymy je w całość. Najpierw losujemy kartonik z pierwszego koszyczka, a potem z drugiego i odczytujemy powstały wyraz.
Zabawy ruchowe w domu
-
Schowaj się za krążek
Dziecko leży na brzuszku, trzymając w uniesionych nad podłogą dłoniach ustawiony pionowo krążek. Na hasło: Patrz przed siebie, ustawia krążek poziomo i patrzy przed siebie. Na hasło: Schowaj się za krążek, ustawia krążek pionowo.W Czasie ćwiczenia dziecko powinno trzymać ręce nad podłogą, a klatkę piersiową-przy podłodze.
-
Włóż kapelusz, zdejmij kapelusz
Dziecko leży na brzuszku, trzymając w dłoniach przed głową krążek. Na hasło: Włóż kapelusz, podnosi ręce i przenosi krążek na głowę-układa go jak kapelusz. Na hasło: Zdejmij kapelusz, dziecko przenosi krążek w przód i kładzie go na podłodze.
-
Utrzymaj krążek na stopach
Dziecko leży na plecach z nogami uniesionymi w górę. Na poziomo ułożonych stopach trzyma krążek. Stara się jak najdłużej utrzymać krążek na stopach.
Jak rośliny rozwijają się wiosną?- obserwacje przyrodnicze
Obserwujemy kiełkowanie nasion fasoli i rzeżuchy w wiosennym kąciku przyrodniczym.
Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności dostarczania im odpowiednich warunków(woda, światło, tlen). W razie potrzeby (samodzielnie sprawdza) podlewa rośliny, wymienia wodę w wazonie z forsycjami.
Proponuję Pracę Plastyczna “Wiosenne Kwiaty z pasków”
Do tego zadania potrzebujemy
- Papier kolorowy
- Klej
- Nożyczki.
Następnie
- Z kolorowego papieru wycinamy paski tej samej szerokości oraz długości
- Końce pasków sklejamy ze sobą
- Z wybranego koloru wycinamy koło
-
Przyklejamy paski do koła od jego wewnętrznej strony
-
Listki, które wycinamy z zielonego papieru i przyklejamy do reszty tworząc łodygę